კრიტერიუმები
|
1-3
|
4-5
|
6-7
|
8-10
|
კითხულობს დამოუკიდებლად დაიგებს
ტექსტის შინაარსს.
|
ვერ კითხულობს გამართულად,უჭირს
შინაარსის გაგება.
|
უჭირს დამოუკიდებლად კითხვა და
შინაარსის გაგება.
|
კითხულობს დამაკმაყოფილებლად , იგებს შინაარსს.
|
კითხულობს გაწაფულად და იგებს ტექსტის შინაარსს
|
სვამს კითხვებს ინფორმაციის უკეთ გასააზრებლად.
|
ვერ სვამს ფაქტობრივ კითხვებს
|
უჭირს ფაქტობრივი კითხვების დასმა
|
სვამს ფაქტობრივ კითხვებს
|
სვამს ფაქტობრივ დასააზროვნო კითხვებს
|
გამოთქვამს ვარაუდს და მას ამყარებს არგუმენტით.
|
ვერ აყალიბებს დამოუკიდებელ აზრს
|
უჭირს დამოუკიდებელი აზრის ჩამოყალიბება
|
აყალიბებს დამოუკიდებელ აზრს
|
აყალიბებს დამოუკიდებელ აზრს და ამყარებს არგუმენტებით
|
Wednesday, June 29, 2016
გაკვეთილის თემა
|
რატომ
იცვლის ცა ფერს?
|
|
გაკვეთილის აქტუალობა
|
მოცემული
გაკვეთილი აქტუალურია იმით, რომ მოსწავლე
მიეჩვევა მხატვრული და არამხატვრული ტექსტის
განსხვავებას. არამხატვრული ტექსტის ნახვა- გაანალიზებას, სხვადასხვა სახის ტექსტში მსგავსი ინფორმაციის
მიღებასა და გააზრებას.
|
|
მიზნები და შედეგები
|
მიზნები:
·
საინფორმაციო ტექსტის
კითხვა და გააზრება.
·
ინფორმაციის მოძიება
საკითხის ირგვლივ. მიღებული ინფორმაციის გაზიარება.
შედეგები: ეს გაკვეთილი მოსწავლეს განუვითარებს:
·
წაკითხულის გააზრების
;
·
კვლევის;
·
მიღებული ინფორმაციის
გაზიარების და დაკვირვების უნარს.
ამ
გაკვეთილით მოსწავლე მიაღწევს შედეგს:
V1 .7 არამხატვრული ტექსტის წაკითხვა
გაანალიზება.
V1. 1 მოსწავლეს აქვს ინფორმაციის
მიღებისა და გადაცემის აუცილებელი უნარ
-ჩვევა.
წV1. 11მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ტიპის ტექსტის
ენობრივ-გამომსახველობით თავისებურებებზე დაკვირვება.
|
|
წინარე ცოდნა
|
ტექსტის შინაარსის გაგება და მნიშვნელობის კონსტრუირება.
ლექსიკური ერთეულებისა და საკვანძო სიტყვების ამოცნობა.
|
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
ზეპირი პრეზენტაცია დამსჯელობა.
|
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
საინფორმაციო
ტექსტი, სლაიდშოუ. წიგნი, კომპიუტერი, პრორექტორი.
|
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
კლასის
ორგანიზება[მოსწავლეთა დასწრების შემოწმება, დაჯგუფება].მასწავლებელი მოსწავლეებს
უჩვენებს პეიზაჟის სლაიდშოუს ,დაუსვამთ კითხვას, რა შთაბეჭდილება
დატოვა ნანახმა თქვენზე? მოსწაავლეები ცამოთქვამენ
თავიანთ შთაბეჭდილებებს. მასწავლებელი აკრავს დაფაზე ვარაუდების სქემას და მოითხოვს
მოსწავლეებისგან ვარაუდების გამოთქმას. მოსწაავლეები გამოთქვამენ თავიანთ ვარაუდებს.
შემდეგ მასწავლებელი აცნობს კლასს ტექსტის სათაურსა და მიზანს. ჯგუფებს ურიგებს ტექსტებს
და სთხოვთ, რომ იმსჯელონ ტექსტის სათაურის მიხედვით თუ რა ტიპის[საინფორმაციო. მხატვრული]
ტექსტია. მოსწავლეები იხსენებენ და მსჯელობენ ტექსტის მახასიათებლებზე და მიდიან დასკვნამდე,რომ მოცემული ტექსტი არის საინფორმაციო.
|
Subscribe to:
Posts (Atom)